Сопот. День на морі
П’ять євро за квиток, тридцять хвилин у дорозі – і ось пронизливий до кісток балтійський вітерець збиває з ніг та обпікає холодом щоки. Електрички до Сопоту і Гдині вирушають у бік моря з головного вокзалу Гданська кожні півгодини.
Тож, удосталь намилувавшись Гданськом, можна урізноманітнити життя, додавши до нього трохи морських кольорів.
Маленький Сопот – містечко курортне, веселе й товариське. З усіма належними принадами: з пляжем, з головною вуличкою і щедрим розсипом крамниць та кав’ярень, з ятками дивовижних сувенірів, які так зачаровують, поки милуєшся ними здалеку і так дратують, коли, повернувшись додому, ніяк не можеш адати їм ради, і взагалі зрозуміти, навіщо було їх купувати.
Зимове Балтійське море – це головна перлина Сопоту! До моря ще додається свіже повітря з пахощами ялівцю й водоростей, монотонне гудіння прибою і затишна променада уздовж піщаного берегу.
Втім, затишною вона буде лише за умови, якщо ви завчасно подбаєте про тепле зимове вбрання, бо січнева Балтика буяє крижаними вітрами і не толерує відсутності шапки й теплих рукавичок.
Втім, затятих місцевих (і немісцевих також) моржів тутешня негода не зупиняє. Тож заразом можна надихнутися яскравим прикладом здорового життя і загартованості.
Хоча дивитися на тих спортсменів трохи зимно. Та якщо вже до ноги змерзнете, то прямуйте на ковзанку біля пірсі, кілька енергійних кіл – і знов матимете рожеві від тепла щічки!
Не оминіть пташиний базар на самісінькому узбережжі.
Розкішні лебеді, чайки, що неквапливо прогулюються у пінному мереживі Балтики і купа туристів, які з дитячим захопленням бігають з фотокамерами і смартфонами між птахами.
Пташине товариство більш-менш прихильно, а може птахам просто байдуже, ставиться до людського натовпу, навіть не надто настирливо вимагають смаколиків за кожну зроблену фото.
Ще одна місцева принада – білосніжний сопотський пірс, який на сьогодні є найдовшим у Європі дерев’яним морським пірсом.
Звичайно, що в пік сезону або у вихідний день пірсом вигулюються геть усі туристи й мешканці так званого Тримістя (Сопоту, Гданська та Гдині), тож для самотніх прогулянок доведеться обирати дуже вранішній час або у будень.
На пірсі розташовані кілька кафе і кав’ярень, тож якщо вам пощастить уникнути величезної черги, то кава з видом на море стане одним із затишних спогадів про польську Балтику.
Завітайте ще на старий навігаційний маяк, відкритий для відвідувачів (квитки на вхід платні, зрозуміло). На маяку є оглядовий майданчик, звідки можна помилуватися затокою, пірсом та Сопотом.
Ну, і ще з визначних локацій у Сопоті – це Кривий будинок. Покручений у часі і просторі будинок –насправді торговельний центр, який побудували ще у 2004 році на вулиці Героїв Монте-Кассіно, саме цією вулицею всі прямують до моря, тож на своєму шляху не оминути «кривулі». «Кривенька» в будинку тільки фасадна частина, всередині це звичайний шопінг-молл, тільки дрібний.
Взагалі Сопіт справляє більш святкове, жваве і радісне враження, аніж Гданськ із своєю цегляною похмурістю.
Напевно, вся справа у морі, бо навіть найошатніша міська вуличка й зблизька не зрівняється з морським краєвидом Балтики.
Текст: Ольга Карі
Фото: Антон Лазутін, Ольга Карі