Miniatur Wunderland, або Дивокрай у Гамбурзі
Музей Мініатюр у Гамбурзі насправді ніякий не музей. Це найдивовижніша, найчарівливіша, найзахопливіша і найвражаюча іграшка на світі, гратися і володіти якою воліла б кожна дитина байдуже, скільки тому дітлаху років — три чи сто три!
Ця фантастична забавка уже обійшлася її власникам у 20 мільйонів євро (розбудова музею триває, тож сміливо додавайте до цієї суми ще 10 мільйонів єврогрошей).
Коли двадцять років тому засновники Дивокраю тільки-но захопилися ідеєю створити музейчик мініатюрної залізниці, за кошторисом вся ця радість мала обійтися у два мільйони дойчмарок — сума чимала, але на фоні реальних витрат то таки був дріб’язок!
Головне враження від Дивокраю: бажання залишитися тут навіки й назавжди, аби спостерігати за мініатюрним життям світу у масштабі 1:87!
Діорами з маленькими мешканцями зачудовують детальністю: будинки не просто заселені фоновими «умовними мешканцями»: варто лише придивитися до віконечок, провулків, закутків — кожен персонаж на своєму місці, все ретельно продумано.
Життя відтворене із приголомшливою точністю та достовірністю!
У пасажирських потягах, що проносяться італійськими, німецькими чи швейцарськими залізницями, мандрують пасажири — із своїми історіями і своїми драмами, хтось читає газету, хтось корпається у валізі, хтось залицяється до сусідки, і, здається, доволі успішно!
У римських квартирах вирує життя: там мініатюрна родина сідає за святковий стіл, тут самотній чоловік нудиться із пляшкою пива перед телевізором, на першому поверсі у квітковій крамниці жіночка купує тюльпани, а в мансарді тим часом тупцяють поліцейські — тут сталося криваве вбивство з моторошним розчленуванням.
Так, так, Дивокрай — він не про казкових персонажів чи суцільні пасторальні замальовки з венеційської площі Сан Марко чи околиць Колізею. Дивокрай про справжнє життя, тільки в мініатюрі, уся строкатість реальності перенесена у формат 1:87.
Придивіться, і побачите тут дорожні затори, страйки, пожежі, і потопельника в річці, і сімейні сварки, і відверте кохання просто неба у соняхах, а ще розкішні курорти, міські нетрі, фестивалі з кемпінгами, строкаті вітрини бутиків та заміські гаражні розпродажі на околицях. Ба більше, у тутешніх мініатюрних мешканців є власних «Світ мініатюр»!
Безсумнівні фаворити Музею: італійські замальовки — Рим, Венеція, Чінкветерра (містечко Ріомаджоре), вулиці Гамбурга з розкішною будівлею Філармонії, яку можна побачити «у розрізі».
І, безумовний шедевр — аеропорт. Діорама з ним займає аж дві зали.
У першій можна побачити аеропортову інфраструктуру (готелі, паркування, пасажирські термінали та злітну смугу, що працює на arrival — можна помилуватись, як літаки сідають і підрулюють до терміналів і рукавів) та інший зал із жвавим рухом на льотному полі та злітною смугою, з якої кожні десять хвилин здіймаються у повітря мініатюрні лайнери.
Таке відчуття, наче спостерігаєш за власним життям під надзвичайно широким кутом зору, калібр дрібноособистого існування змінюється на об’єктивну оптику масштабного плину людського буття.
Кожна вітрина інтерактивна: натисніть кнопку — і побачите «щось цікавеньке»: господині починають смикати мотузку з випраною і розвішаною над балконами білизною, над площею Сан Марко у повітря здіймаються голуби, закохані зустрічаються і цілуються.
Усіма діорамами можна помилуватися при ранковому освітленні, денному, у сутінках та вночі — коли вмикаються ліхтарі у містах, сяють віконця в будинках, маленькі водії вмикають фари машин.
До речі, власники і засновники музею принципово і на самому початку вирішили, що вітрини з діорамами не будуть відгороджувати склом, бо «за склом» — ти лише відсторонений споглядач, без скла — захоплений співучасник цього буйства мініатюрного життя.
Крім того, у Дивокраї можна побачити майстерні, де збирають, проектують, масштабують діорами та їхнє технічне оснащення.
Отже, 300,000 мініатюрних фігурок, понад тисячу рухомих потягів, 15 кілометрів залізниці, 4,000 будівель, 42 літаки і понад півтора мільйона відвідувачів з усього світу! Хто ж придумав Дивокрай? Хто власник цієї найкращої в світі іграшки?
Це брати-близнюки Фредерік і Герріт Браун та їхній бізнес-партнер Стефан Герц. Не стану вам детально переповідати історію заснування, яку ви і самі можете прочитати на сайті.
Лише коротко підсумую: дитяче захоплення Фредеріка моделюванням потягів та випадковий візит в хоббі-магазинчик з мініатюрними залізницями у Швейцарії, надихнули його настільки, що цього запалу вистачило, щоб захопити ідеєю музею не лише брата та бізнес-партнера, а й банківських співробітників, які, попри всі очікування, у найкоротший термін схвалили накреслений на коліні бізнес-план і видали позику на початок будівництва Дивокраю. Дорослі ж — це теж діти, знаються на класних іграшках, хіба ні?
Квитки до музею краще купувати заздалегідь онлайн (13 євро з людини), тоді не доведеться стирчати у тутешній «кімнаті очікування». З електронним квитком ви одразу потрапите у Дивокрай.
Якщо ж вирішите купувати квитки на місці, то приготуйтеся ще й посидіти у кімнаті-кав’ярні, поки на електронному табло не висвітиться ваш номер у черзі на вхід (він зазначений у квитку).
Навіть у міжсезоння чекання триває щонайменше півгодини, коли ж мова йде про вихідний день чи у пік туристичного сезону — запасайтесь терпінням, кавою та пундиками.
Гамбург вартий подорожі хоча б для того, аби побачити Дивокрай, і ви не пошкодуєте жодної секунди про час, протягом якого мандруватимете маленьким світом маленьких людей та їхніх маленьких життів.
Текст: Ольга Карі
Фото: Ольга Карі, Антон Лазутін
Тревел-партнер подорожі компанія Ready&Go!